Telenor Kundeservice - "En Friskere Bedrift"

Telenor er en stor arbeidsgiver i Gjøvik med totalt over 500 arbeidsplasser. Det er den største enheten utenfor hovedbasen på Fornebu. I Mustad Næringspark holder Telenor Kundeservice for privatmarkedet til. For dem er medarbeiderne svært viktige. Derfor har de det siste året hatt treningsavtale med Toten Treningssenter. 

I ærverdige lokaler, der det tidligere ble produsert  fiskekroker, betjener nå rundt 300 medarbeidere henvendelser fra privatkunder. Det gjelder alt fra bestillinger, fakturahenvendelser, teknisk support og feilmeldinger til veiledning om produkter og tjenester innenfor områdene internett, fastnett og mobil.

 Det er en stillestittende jobb med statisk arbeid, defor er det viktig for oss med både riktig og tilrettelagt utstyr og holde oss i form for å unngå belastningsskader. 

Viktig å trene 

-Vi har tilrettelagt mye med riktig utstyr og forskjellige hjelpemidler for å forebygge. Men kanskje aller viktigst er det å trene regelmessig og ta vare på helsa si på den måten. Mange benytter seg av avtalen, men vi håper å kunne få med enda flere, forteller Eli Henriette Larsen. Hun er leder for kundesenteret. 

Ove Skarsethstuen er kontaktperson mellom bedriften og Toten Treningssenter. – Vi må få i gang de som ikke trener eller mosjonerer. Avtalen bør være en fin mulighet til å bevege seg mer. I tillegg gjelder den også for ektefeller og samboere. Mange synes det er fint å kunne gjøre ting sammen. Nå kan de også trene, sier Ove. -Trening har med trivsel og velvære å gjøre. Vi har  flere trivselstiltak på jobb som vi håper å få igjen for i form av økt tilstedeværelse på jobbMedarbeiderne er viktige for oss. De dekker et stort fagområde og de er i besittelse av stor kompetanse og er  flinke kundebehandlere. Derfor må vi prøve å beholde dem så lenge som mulig. Eli vil prøve å få flest mulig inn på et opplegg med regelmessig trening hver uke. Hva må de gjøre for å få til dette? 

Ikke for høye ambisjoner 

-Mange har alt for høye ambisjoner. Vi har nok av eksempler på dem som legger lista alt for høyt og starter med mange aktiviteter i uka. Etter hvert blir det færre og til slutt er de helt borte. Det er bedre å få til noe hver uke og heller øke litt etter hvert. For vi skal huske på at treninga skal gå sammen med alle andre gjøremål i en ellers hektisk hverdag, mener Lene Anita Solberg Olsby i Toten Treningssenter. 

-I så måte har våre ”Kick Off” vært positive. Da setter vi av en lørdag hvor treningssenteret står til disposisjon kun for din bedrift. Hit kan de ansatte komme og få prøve forskjellige treningsformer. Vi svarer på spørsmål og gir råd og tips. I tillegg prøver vi å ufarliggjøre trening sammen med andre og understreker at det dreier seg om lavterskeltrening. Det passer for alle, og vi har fått i gang mange gjennom våre ”bli-kjent-med-senteret”-arrangement. Velger du å bli med på avtalen får du et treningsopplegg som er tilrettelagt spesielt for deg og dine behov. 

Telenor Kundeservice har, som de  fleste andre bedrifter, også noen langtidssykmeldte. De er opptatt av å få til et treningstilbud for disse, slik at de kan komme seg fortere tilbake i jobb. – Det er viktig å gjøre grep så tidlig som mulig. Vi har et opplegg som legger til rette trening som både forebygger og behandler belastningsskader, forteller Lene Anita. 

Utnytte avtalen 

Eli Larsen er også opptatt av hva denne avtalen gir tilbake til bedriften. – Hvordan kan vi samarbeide for å få til de ønskede resultatene? I avtalen med Toten Treningssenter ligger det mange muligheter, og vi har testet ut en del ting. De har blant annet ordnet fysioterapi på dagen, og har fagpersonell som vi kan dra nytte av. Vi er veldig godt fornøyd med Toten Treningssenter. De som trener der er også kjempefornøyde og opplever det samtidig som et godt tilbud fra oss. 

-Vi har mange sporty medarbeidere og som setter i gang egne aktiviteter. Flere team har satt i gang felles tiltak, som for eksempel å melde seg på ”sykkelbirken”. I tillegg til at de har et mål å trene mot er det også en viktig sosial faktor. Det igjen er positivt for miljøet på arbeidsplassen og oss som bedrift, avslutter en fornøyd leder for Telenors Kundesenter på Gjøvik